Hargita Megye Tanácsa
530140 Csíkszereda, Hargita megye, Románia
Szabadság tér 5.
Tel.: +40266-207700
E-mail: info@hargitamegye.ro
További információk a megyéről: http://www.hargitamegye.ro/
A megye rövid bemutatása:
A terület leginkább a Keleti-Kárpátok hegyeiből áll: Csíki-havasok, a Gyergyói-havasok, a Kelemen-havasok és a Hargita. Ezen hegységek főként vulkanikus platókból, hegylábakból, és a sűrűbben lakott folyóvölgyekből állnak, hegyei híresek meleg forrásairól.
Hargita Románia egyik leghidegebb területe, ám nyáron meglehetősen meleg is lehet.Itt ered a Maros és az Olt Marosfőnél és Csíkszentdomokosnál, egymástól csak néhány kilométerre. A Maros innen nyugati irányban haladva a Tiszába ömlik, míg az Olt délnek, a Dunába. (Ezt örökíti meg A Maros és az Olt legendája.) Természeti látványosságai közül kiemelkedik például a vulkáni eredetű Szent Anna-tó, a Gyilkos-tó, valamint a Békás-patak által kialakított megejtően szép, szűk hasadék, a Békás-szoros.
A megyének 9 városa, (amelyből 4 municípium), 58 községe, illetve 236 faluja van.
A 2011. évi népszámlálás adatai szerint a megye főbb etnikumai a következők: magyar (82,9%), román (12,6%), cigány (1,7%).
A legnagyobb magyar csoport a székelyeké, a legtöbb település népességének többségét ők teszik ki,.
Hargita megye szülötte például Kányádi Sándor költő, Márton Áron püspök, Orbán Balázs néprajztudós és Szász Endre festő is.
A partnerségről:
Hargita és Tolna megye 2018. szeptember 2-án írta alá a testvérmegyei megállapodást. Ennek értelmében a két megye a következő szakterületekben működik együtt: közigazgatás, gazdaságfejlesztés, oktatás, kultúra, szociális-, sport-, és a környezetvédelem területén, valamint további közös megyei érdekeltségű témakörökben, a kompetenciájuk szerint, amellyel a romániai és magyarországi jogszabályok értelmében rendelkeznek. Hozzájárulnak a közigazgatási területi egységeik keretén belül működő tudományos, kulturális, egészségügyi, oktatási, szociális, társadalmi, sport, turisztikai, környezetvédelmi és közüzemi szervezetek és intézmények közötti kapcsolatok kialakításához.