Pályázat azonosítószáma: TOP_PLUSZ-3.1.1-21-TL1-2022-00001
Pályázat címe: Foglalkoztatási Partnerség Tolna megyében
Kedvezményezett neve: Tolna Megyei Önkormányzat
Szerződött támogatási összeg: 1 232 641 926 Ft
Támogatás mértéke (%-ban): 100%
Paktum Iroda: 7100 Szekszárd, Szent István tér 11-13. (138-as iroda)
Paktumiroda vezető: Mosonyi Eszter
Ügyfélfogadás: 8.00 – 11.30 óra
Telefonszám: vezetékes: +36 74/505 600 - 403 mellék
Mosonyi Eszter mobil: +36 30/530 00 05
E-mail: paktumiroda@tolnamegye.hu
Dokumentumok
Rendezvények
A projekt tartalmának bemutatása:
A Foglalkoztatási Partnerség Tolna megyében című projekt konzorciumi formában valósul meg. A konzorcium vezetője a Tolna Megyei Önkormányzat, konzorciumi partnerként bevonásra kerül a Tolna Megyei Kormányhivatal, a Tolna Megyei Önkormányzati Hivatal, valamint a Tolnáért – Tolna Megyei Térségfejlesztési Nonprofit Közhasznú Kft. A projekt területi hatálya a megye egésze, beleértve Szekszárd Megyei Jogú Város területét is.
Tolna megye munkaerőpiaci helyzete az országos átlagnál kissé kedvezőtlenebb. A 15 - 64 éves lakosság körében mért 2021. évi átlagos adatokat tekintve a megyei szintű foglalkoztatási ráta 71,1%, a gazdasági aktivitási ráta pedig 73% volt; az előbbi 2, az utóbbi 3,2 százalékponttal volt alacsonyabb az országosnál. Fontos jellemző továbbá, hogy míg országosan 2021-ben 2010-hez képest 18%-kal volt magasabb a foglalkoztatottak száma, addig Tolna megyében a növekedés mértéke csak 6,7%-os volt.
A nyilvántartott álláskeresők 2021. évi átlagos száma Tolna megyében 6.657 fő volt, 15,6%-kal kevesebb az előző évinél, de 9,5%-kal több – a COVID járványhelyzettel nem érintett – 2019. évi adatnál. Az álláskeresők a gazdaságilag aktív népesség 6,9%-át tették ki, ez 1,2%-ponttal alacsonyabb érték volt az előző évinél, az országos átlagot pedig 1,1%-ponttal haladta meg.
Tolna megyében 2021-re vonatkozóan a KSH 5.036 főben határozta meg a potenciális munkaerőtartalékba tartozók számát. Közülük 51,1% volt munkanélküli és 48,9% inaktív státuszú.
Jelen projekt célja Tolna megye foglalkoztatási és gazdasági helyzetének javítása, a térség gazdaságának fellendítése, foglalkoztatási szintjének és a lakosság életszínvonalának növelése.
Ennek érdekében a szakmai előkészítés során foglalkoztatási-gazdaságfejlesztési együttműködés (partnerség) kerül létrehozásra a foglalkoztatás, terület- és gazdaságfejlesztés területén releváns szereplők bevonásával.
Elkészül egy, a megye egészére vonatkozó, részletes, valamennyi releváns gazdasági ágazatra és szezonális munkaerőkeresletre kitérő helyzetelemzés. A térség munkaerő-piacának jellemzőit, a foglalkoztatási nehézségeket, a kritikus pontokat és a beavatkozási elképzeléseket bemutató helyzetelemzésből kiindulva részletes foglalkoztatási-gazdaságfejlesztési stratégia, akcióterv és munkaprogram kerül kidolgozásra az együttműködésben résztvevő partnerek bevonásával. A stratégia készítése során kiemelt szerepet kap az állami foglalkoztatási szerv munkaügyi politikájával, lokális és átfogó programjaival történő összhang és szinergia megteremtése, valamint a járási szintű inaktivitás megvizsgálása.
Felmérésre kerülnek a munkaerőpiaci, vállalkozásfejlesztési és munkaerő iránti igények, féléves megyei gazdasági és gyorsjelentések készülnek és kerülnek közzétételre a hatékonyabb program megvalósítás érdekében.
A Tolna Megyei Önkormányzat koordinálása mellett, külső szakértő közreműködésével megtörténik az inaktívak felkutatására, és elhelyezkedésüket támogató szolgáltatások nyújtására irányuló (foglalkoztatást elősegítő) tevékenységek megvalósítása a megyei arányt meghaladó inaktivitási rátájú járásokban.
A Kormányhivatal által végzett tevékenységként munkaerőpiaci programok kerülnek lebonyolításra, megvalósul a célcsoport képzéséhez, foglalkoztatásához, foglalkoztatást elősegítő szolgáltatásához kapcsolódó projektrész.
A célcsoport a szakpolitikai felelős szervezettel kötött együttműködési megállapodásban kerül lehatárolásra.
A célcsoport közvetlen támogatásához, a részükre nyújtandó foglalkoztatást elősegítő szolgáltatáshoz kapcsolódó tevékenységet 6 fő szakmai megvalósító bevonásával látja el a Kormányhivatal.
A Felhívás szerinti kötelező, önállóan nem támogatható tevékenységek az alábbiak szerint valósulnak meg:
A kötelező tájékoztatás és nyilvánosság biztosítással összefüggő feladatok ellátása az „ÁÚF 21-27” c. dokumentum 10. fejezete és a Felhívás 6.2. pontja alapján, a Kedvezményezettek tájékoztatási kötelezettségei Plusz” c. útmutató és az „Arculati Kézikönyv Plusz” c. dokumentum előírásainak figyelembevételével történik meg.
A projektmenedzsment feladatok ellátása érdekében a teljes projektidőszakban rendelkezésre áll 1 fő projekt menedzser és 1 fő pénzügyi vezető.
A paktumiroda működtetését 1 fő paktumiroda vezető, 1 fő paktumirodai munkatárs, továbbá 1 fő paktumirodai asszisztens foglalkoztatása biztosítja.
A Kormányhivatal által végzett szakmai megvalósítói tevékenység, a paktumirodai munkavégzés, valamint a menedzsment feladatok ellátása érdekében beszerzésre kerülnek a szükséges eszközök.
A projekt a megyében támogatott szociális célú városrehabilitációs projektekkel összhangban és együttműködésben valósul meg, segíti a mindenkori foglalkoztatási célú kormányzati intézkedések megvalósulását, a támogatások munkaerőpiaci hatásának erősítését.