Pályázat azonosítószáma: EFOP-1.6.3-17-2017-00012
Pályázat címe: Tolna Megyei felzárkózás-politikai együttműködések a helyi esélyegyenlőségi programokhoz kapcsolódóan
Kedvezményezett neve: Tolna Megyei Önkormányzat
Támogatási összeg: 65 000 000 Ft
Támogatás mértéke (%-ban): 100%
Projekt tartalmának bemutatása:
A Tolna Megyei Önkormányzat jelen projekt keretében megyei szintű koordinációs és konzultációs rendszert alakít ki annak érdekében, hogy a felzárkózás-politikai együttműködések ne csak országosan és helyi, esetlegesen járási-, hanem a közigazgatás következő szintjén, a megyei szinten is kialakuljanak, rendszeressé váljanak, és esélyteremtő módon hassanak vissza az egyes települések lakosságának életére, növelve a szolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférést.
Ennek érdekében a projekt során az alábbi tevékenységeket valósítjuk meg:
1. 1 fő felzárkózási munkatárs alkalmazása a megyei önkormányzat szervezetében aki
a) a megyéhez tartozó önkormányzatok szolgáltatási hiányait feltérképezi (a HEP-ek és a Járási Esélyteremtő Programtervek (ahol releváns) alapján);
b) valamennyi, a megyében működő önkormányzattal folyamatosan együttműködik, kapcsolatot tart fenn, valamint a Megyei Felzárkózási Fórum által javasolt fejlesztési irányokat, ajánlásokat megfogalmazza a helyi önkormányzatok felé a különféle esélyteremtő és felzárkózási intézkedések terveit kidolgozza, különös tekintettel a szolgáltatáshiányok feltérképezésére.
c) megyei szintű együttműködéseket generál, valamint ezek kiterjeszti, az együttműködő partnerek munkáját összehangolja,
d) „HEP önkormányzati referens képzés”-t elvégzi
e) részt vesz az Emberi Erőforrások Minisztériuma társadalmi felzárkózásért felelős háttérintézménye szervezésében évente 2 alkalommal megvalósuló szakmai napokon
2. Szervezetfejlesztő, érzékenyítő képzés/tréningek a Tolna Megyei Önkormányzat, valamint a Tolna Megyei Önkormányzati Hivatal munkatársai számára minimálisan 10 főrészére
3. Megyei Felzárkózási Fórum létrehozása és működtetése:
a) megyei szolgáltatási utak feltérképezése: a megyében meglévő szolgáltatások lakossághoz való elérésének vizsgálata, különös tekintettel a helyi szinten hiányzó szolgáltatásokra, és annak megoldási javaslataira (Szolgáltatási Út Térkép, valamint Megyei Esélyteremtő Paktum).
b) Hátrányos helyzetű célcsoportonként 3 havonta ülés szervezése, amelyek a szolgáltatási hiányok kiküszöbölését segítő együttműködési lehetőségeket feltérképezik, feltárják és megoldási javaslatokat fogalmaznak meg a Fórum számára.
4. A megyei szintű beavatkozások összehangolása érdekében a projekt eredményeinek beépítése a megyei fejlesztéspolitikai dokumentumokba (megyei fejlesztési tervek, tankerületi és megyei köznevelési esélyegyenlőségi intézkedési tervek, ITS-ek), szabályozásokba.
5. Társadalmi felzárkózást célzó koordináció: az MNTFS célcsoportjait is érintő, a megyében megvalósuló fejlesztések számbavétele, kapcsolatfelvétel a projektekkel a felzárkózási szempontok érvényesítése érdekében, nyomon követés, a projektek összehangolásának segítése. Továbbá a 3 évente felülvizsgált Magyar Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégia intézkedési tervek megyei szintű megvalósítása érdekében javaslattétel megfogalmazása a megye közgyűlése felé.
6. Közösségi együttműködést erősítő rendezvénysorozat, mely évente minimálisan 4 rendezvényből áll, melyek a hátrányos helyzetű célcsoportokhoz kapcsolódóan kerülnek megszervezésre
A szakmai tevékenységen túl mindenképpen szükséges ennek kiszolgálását, létrejöttét lehetővé tevő tevékenységek elvégzése is a projekt kapcsán. Ilyen feladat a projekt szakszerű alapos előkészítése, a projektmenedzsment felépítése, működtetése, a projekt létezéséről, aktuális állapotáról, eredményeiről a tájékoztatás, nyilvánosságbiztosítása, valamint a felhívás szerinti horizontális követelményeknek való megfelelés.
A projekt megvalósítása során a működtetés feltételeit biztosító eszközök beszerzése is megvalósul.
A szakmai megvalósításban 1 fő heti 40 órában foglalkoztatott felzárkózási munkatárs, 1 fő heti 40 órában foglalkoztatott instruktor, valamint a projektmenedzsmentben 1 fő pénzügyi vezető és 1 fő projektmenedzser kerülnek alkalmazásra, akik heti 10 órában látják el feladataikat.
A projekt előkészítése és megvalósítása során a Tolna Megyei Önkormányzat szakmai együttműködő partnere a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Tolna Megyei Kirendeltsége.
Projekt időtartama: 2018.01.01-2020.12.31.