Az eseményt már harmadik alkalommal rendezi meg a három szervezet. A cél, hogy az elismeréssel tehetségük kibontakoztatására ösztönözzék a diákokat. Összesen huszonhét iskola tanulóit díjazták. Azok kaphatták meg az elismerést, akik valamilyen megyei vagy országos tanulmányi versenyen első helyezést értek el. A díjazottak között vannak olyan tehetségek is, akik nem egy, hanem két vagy három tudáspróbán szerezték meg a legjobbnak járó címet. Hús Luca, a szekszárdi Baka István Általános Iskola tanulója például a Szép Magyar Beszéd című versenyen, illetve a megyei versmondó versenyen is legjobb lett. Tóth Bence az országos Lotz János szövegértési és helyesírási versenyen, illetve a kárpát-medencei helyírási versenyen lett első. Bősze Zsófia a Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium tanulója szintén ezen a két versenyen szerezte meg az első helyet korcsoportjában. Márton Balázs az országos történelem versenyen bizonyított, ezért kaphatta meg a Tolna Megye Talentuma díjat. Tavaly még a zombai általános iskolában járt, akkor mérette meg magát a versenyen. Most a szekszárdi Garay János Gimnázium diákjaként – többek között – kémia versenyre készül. Azt mondja, a középiskola után orvosnak szeretne tanulni. A díjátadón inspirálóan hatott rá az elismerés mellett Dr. Nusser Zoltán előadása is, akit éppen azért hívtak meg a szervezők, hogy munkássága kitartásra ösztönözze a fiatalokat. A bonyhádi származású, világhírű neurobiológus, aki a Magyar Tudományos Akadémia doktora címet 34 évesen szerezte meg az elmúlt években 7 nemzetközi pályázaton több, mint 2,5 millió dollárt nyert kutatásai támogatására. A kutató azt tanácsolta a megjelent diákoknak, hogy mindenképpen olyan munkát válasszanak, ami egyben a hobbijuk is, mert roppant fontos, hogy az ember olyan tevékenységet végezzen az életben, amihez kedvet is érez. Nusser Zoltán arra is felhívta a figyelmet, hogy fontos szerepük van egy-egy tudományterületen belül a mentoroknak.
Az eseményen dr. Puskás Imre, a Tolna Megyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke hangsúlyozta, az elismeréseket minden évben a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából adják át. Az Országgyűlés 2003-ban döntött úgy, hogy november 3-át a Magyar Tudomány Ünnepévé nyilvánítja, ugyanis 1825. november 3-án Széchenyi István birtokainak 1 évi jövedelmét Magyar Tudós Társaság alapításának céljára ajánlotta fel, és ezzel lehetővé tette a Magyar Tudományos Akadémia megalapítását.
Tolna Megye Talentum díjasai 2010-ben:
Szép magyar beszéd verseny: Plehel Nóra (Tamási), Rabóczki Katalin (Dunaföldvár), Balogh Gergő (Dombóvár), Hús Luca (Szekszárd), Nagy Laura (Szekszárd), Sándor Dániel (Szekszárd), Csányi Edit (Szekszárd).
Lotz János országos szövegértési verseny: Király Henrietta (Dombóvár), Nagy Dóra (Paks), Tóth Bence (Zomba), Bősze Zsófia (Bonyhád).
Simonyi Zsigmond Kárpát-medencei helyesírási verseny: Szórádi Zsófia (Dombóvár), Mácz Andrea (Szekszárd), Racskó Zsófia (Paks), Tóth Bence (Zomba), Bősze Zsófia (Bonyhád).
Varga Tamás matematikaverseny: Fehér Zsuzsanna (Szekszárd), Bosnyák Krisztián (Bonyhád), Nemes György(Bonyhád), Kacz Dániel (Bonyhád).
Országos Életvitel és Gyakorlati Ismeretek csapatverseny: Budai Lili (Nagydorog), Horváth Orsolya (Nagydorog), Kerner Bálint (Nagydorog).
Országos angol nyelvi verseny: Bogár Diána, Lőrincz Kristóf (Szekszárd), Zholera Viktor (Bonyhád), Bai Patrik (Bonyhád).
Tiszán innen, Dunán túl — népdaléneklési verseny: Spiel Gréta (Tevel), Dimén Evelin, Dimén Vivien (Szekszárd), Katz Fruzsina (Bonyhád).
Öveges fizikaverseny: Számel Dorottya (Paks), Fülöp Péter (Tolna).
Tanulásban akadályozott tanulók komplex versenye: Pető Laura (Dombóvár), Pozsár Szilveszter (Dombóvár), Buzás Klaudia (Dombóvár), Kröhling Nóra (Dombóvár).
Nyelvünkben élünk verseny: Pap Anita (Szedres), Füller Noémi (Bonyhád).
Közlekedési verseny: Gelencsér László (Dombóvár), Farkas Tamás Barnabás (Báta).
Országos történelemverseny: Márton Balázs (Zomba).
Ránki György regionális történelemverseny: Bálint Orsolya Ildikó (Tolna), Váczi Vivien (Dombóvár), Pethő Ágnes (Szekszárd).
Implom József helyesírási verseny országos döntőjére bejutott versenyző: Hankó Katalin (Tamási), Kvéder Bence (Szekszárd), Éberling Gyula (Paks).
Kitaibel Pál biológiai és környezetvédelmi verseny: Eke Anita (Lengyel), Meszlényi János (Lengyel), Hidas András (Bonyhád), Baráth Anna (Bonyhád).
Mikola Sándor fizikaverseny: Vértesy Gáspár (Dombóvár), Orgován József (Paks - országos 1. helyezett), Takács Gábor (Bonyhád).
Édes anyanyelvünk verseny: Besenyei Kinga (Szekszárd), Kovács Imola (Bonyhád).
Savaria történelemverseny: Ordas Ágnes (Szekszárd).
Irinyi János kémiaverseny: Zentai Péter (Szekszárd), Bogár Péter (Szekszárd), Falvai Ádám (Szekszárd).
Országos német nyelvi verseny: Meszlényi Valéria (Bonyhád), Kutnyánszky Virág (Bonyhád).
Eötvös József szónokverseny: Kovács Imola (Bonyhád).
Megyei versmondó verseny: Jakab Dávid (Alsónána), Hús Luca (Szekszárd), Vastag Viktor (Bonyhád).
Megyei német két tanítási nyelvű verseny: Blatt Ferenc (Szekszárd), Vétek Bence (Szekszárd).
Megyei német nemzetiségi verseny: Elblinger Zsuzsanna (Szekszárd), Varga Zsófia (Tevel).
ótós-wessely