Fehérvári Tamás reményét fejezte ki, hogy fejlesztései révén Tolna megye is hozzájárul hazánk foglalkoztatás területén elért eredményeihez. A megye életében rendkívül fontos időszak következik, hiszen hamarosan megkezdődhetnek a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program forrásaiból finanszírozott projektek.
Mint elmondta, a paktum célja, hogy segítse azokat a megyei szereplőket, akik nehezen boldogulnak a munkaerőpiacon. A megyei önkormányzat szakmailag felkészült a projekt megvalósítására, és az erőforrásokat felelősen kezelve hozzájárul a megye sikeréhez.
A stratégia bemutatását az ICG EX Ante Kft. ügyvezetője, dr. Janza Frigyes kezdte meg, majd a dokumentum elkészítésében közreműködő munkatársai ismertették a további fejezeteket.
Janza Frigyes az elmúlt időszak kutatómunkájának eredményeit illetően elmondta: jól megalapozott, teljes körű stratégiát alkottak. A kutatások során a munkaerőpiaci kereslet és kínálat vizsgálata került fókuszba, és nagy hangsúlyt fektettek a vállalati szféra, illetve a célcsoport igényeinek, lehetőségeinek felmérésére.
Egyéb külső tényezőket is figyelembe vettek, például a tömegközlekedés hatását a munkaerőpiacra, amelyet részletesen már Herczeg Béla ismertetett. A stratégia megalkotásának folyamatában számos konzultáció történt több gazdasági szereplővel, valamint a megyei kamarákkal, szakképzési centrummal, illetékes kormányhivatali szervekkel. Az igényfelmérések kapcsán humánerőforrás térképek is készültek, melyeket dr. Suhajda Csilla prezentált.
Janza Frigyes összegzésében aláhúzta: sikerült feltárniuk a paktum terület gazdasági és társadalmi helyzetét, illetve a Tolna megyei munkaerőpiacot befolyásoló folyamatokat. A kutatások egyértelműen alátámasztották, hogy a megyei munkaerőigény jelentősen meghaladja a nyilvántartásban szereplő álláskeresők számát. A legnagyobb problémát viszont az jelenti, hogy az alacsony iskolai végzettségűek és a közfoglalkoztatottak aránya magas szinten áll.
A 2017-től 2021-ig szóló stratégia a megyei foglalkoztatási együttműködési program (TOP-5.1.1-15 TL1-2016-00001) keretében készült el, és a keresletvezérelt munkaerőpiac megvalósítása céljából összesen négy területet nevesít meg: képzés, koordináció, foglalkoztatás, munkaerő-piaci reintegráció.
E területek további prioritásokra és intézkedésekre bontva jelölik ki a konkrétabb feladatokat, így például a képzés területén a fiatalok munkaerő-piaci integrációját, s azon belül pályaorientációt, életpálya-tervezést, munkatapasztalat szerzést.
A Tolna Megyei Önkormányzat, a Tolna Megyei Kormányhivatal, a Tolna Megyei Önkormányzati Hivatal, a Tolnáért NKKft., és a Kék Madár Alapítvány konzorciumban megvalósuló projektje összesen 1,255 milliárd forintos forrással rendelkezik.
Dr. Gábor Ferenc megyei főjegyző a paktum szervezeti és működési szabályzatáról, valamint jogi ügyrendjéről tartott előadást. Elmondta, hogy az Irányító Csoport a paktumszervezet döntéshozó testülete, majd bemutatta a Foglalkoztatási Fórumot, s annak elsődleges céljait.
A rendezvény végén a paktumszervezet jelenlévő tagjai szólaltak fel, közülük elsőként Porga Ferenc, Tamási polgármestere. Mint elmondta: öröm számára, hogy részt vehetnek a paktumban, és a helyi foglalkoztatási együttműködésre irányuló projektjükről már támogató döntés is született. A térség hátrányos helyzetéről, a munkaerő hiányáról, és elvándorlásáról szót ejtve kifejezte reményét, hogy a paktum keretében helyben maradnak a munkavállalók.
Az Újra Dolgozni Tolnában Egyesület képviseletében Kajsza Péter beszélt tevékenységükről, és a munka fontosságáról. Mint kiderült, az egyesület a kormányzat foglalkoztatáspolitikai irányvonalával összhangban, mind a megyei jogú város, mind a megye paktumszervezetében hasznosan kíván hozzájárulni a közös célokhoz.
