A Tolna Vármegyei Önkormányzati Hivatalban, február 10-én összegyűlt képviselők először a két ülés között történt eseményeket tekintették át. Eszerint a TOP, illetve a TOP Plusz keretében több mint hatvan Tolna vármegyei települést érintő, közel százhatvan támogatási kérelmet nyújtott be konzorciumban az adott települési, valamint a vármegyei önkormányzat. Arról is történt számadás, hogy a TOP Plusz esetében eddig összesen huszonöt támogatott projekt segítheti a jövőben a pályázók turisztikai, energetikai, egészségügyi és egyéb fejlesztési igényeit.
Mielőtt elfogadták volna az idei esztendő költségvetését, sort kerítettek a tavalyi büdzsé – szokásos negyedéves – módosítására is. Az új költségvetési rendelet alapján 2023-ban mintegy 977 millió forinttal gazdálkodik a vármegye.
Megszületett a döntés, mely szerint a korábbi Tolna Megyei Önkormányzat elnevezés helyett ezentúl Tolna Vármegye Önkormányzata címen működik a szervezet. Mint ismert: az Alaptörvény tavaly történt, tizenegyedik módosítása rendelkezett arról, hogy a megyéket 2023-tól a vármegye megnevezés váltja fel. Ehhez igazodva került volna sor a megyei önkormányzat szervezeti és működési szabályzatának módosítására tavaly decemberben – ekkor viszont az SZMSZ módosítást nem támogatták a közgyűlés – azon az ülésen többségben lévő – ellenzéki képviselői.
A közgyűlési tagok elfogadták a hivatal 2022. évi működésére vonatkozó beszámolót is, amelyet dr. Korossy Ildikó megyei jegyző terjesztett elő. A hivatalvezetői összegzés kitért az egyes osztályok által végzett munkára – a pénzügyi, jogi, titkársági, valamint a terület- és vidékfejlesztési feladatokat taglalva derült ki, hogy milyen általános, illetve projektszintű munka zajlott a szervezet berkein belül.
Az önkormányzat által alapított cégek feladat-ellátási szerződéseinek év elején szokásos jóváhagyása is megtörtént. Az előterjesztésekből kiderült, hogy közhasznú tevékenységeiken felül, a Tolnáért - Tolna Megyei Térségfejlesztési Nkkft. főként a TOP kapcsán felmerülő projektmenedzsmenti és közbeszerzési eljárásokkal kapcsolatos feladatokra, míg a TMFÜ Tolna Megyei Fejlesztési Ügynökség Nkkft. a nemzetközi projektek ellátására szerződik a vármegye önkormányzatával. Utóbbi cég külön napirendi pontban mutatta be üzleti tervét, amelyet a grémium ugyancsak elfogadott.
A napirend tartalmazott egy beszámolót a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatától, mégpedig a 2015-ben átvett Magyarországi Német Színház hasznosítása kapcsán. Az önkormányzat elnöke, Englenderné Hock Ibolya írásban adott számot az elmúlt év történéseiről. Mint fogalmazott: a 2022. év rendhagyó volt a színház életében, hiszen a veszélyhelyzeti jogszabályok betartása, és a szükségesen meghozott intézkedések mellett biztosították a működést. Az időszakosan megengedett előadásokon túl, a közönség online színházélményben részesülhetett. Az elnöki beszámoló szerint az intézmény magas színvonalon, a közösség megelégedését kiváltva működik.
A képviselők a Sió csatornán megvalósuló komplex turisztikai fejlesztésről, azaz a Sió-projektről is tájékoztatást kaptak, ami összesen négy TOP-os pályázat által valósul meg.
A „Sió vízi turisztikai fejlesztés I. üteme” című projekt mintegy 340 milliós támogatást nyert el, azonban a finanszírozás nem elegendő a megvalósításhoz, így jelenleg is zajlik a többlettámogatási kérelem elbírálása. A „Sió-mente kerékpár turisztikai fejlesztés I. ütem” című projekt esetében szintén költségmódosításra volt szükség, ami sikeresen megtörtént, így a 413 millióra emelt összeg már hozzájárul a projekt május végi befejezéséhez. Áprilisra tehető a „Vízi turisztikai szolgáltató központ és kapcsolódó kerékpárút kialakítása a Sió partján” című pályázat pénzügyi zárása, ami a költségeket tekintve 335 millió forintot foglal magában. Várhatóan márciusban indul nyílt közbeszerzési eljárás a negyedik, mintegy félmilliárd összköltségű projekt esetében, ami a „Szárazföldön és vízen a Sió mentén 4. ütem” címet viseli.
