TOLNA VÁRMEGYE hivatalos lapja
Itthon Tolnában!
2025. május 4.,
Mónika
BEMUTATKOZÁS FEJLESZTŐ MEGYE ÉRTÉKEINK VÁLASZTÁS
PÁLYÁZATOK KÖZGYŰLÉS HIVATAL PARTNEREINK KÖZÉRDEKŰ ADATOK

Pályázatok

Elnöki köszöntő

Hírek

Vármegyei támogatások

Településeink

Galériák

Eseménynaptár:

Kibővült a bátai Fekete Gólya Ház kiállítása 2017.09.20


A bátai Fekete Gólya Ház 21. századi, élményközpontú természettudományos múzeum, mely interaktívan ismerteti meg a látogatót a fekete gólya életével, a kiállítás a Tolna Megyei Értéktár része. Afrika-kiállításának bővítését, átrendezését a Tolna Megyei Önkormányzat is támogatta. Aki még nem látta, érdemes ellátogatni, csodás élményekben lehet része.

A Bátáért Egyesület 2010-ben nyitotta meg az egykori református iskola műemlék épületében a Fekete Gólya Házat, egy interaktív, család- és gyermekbarát természettudományos kiállítást, játszóházat, melyet évente ezernél is több vidéki, helyi látogató keres fel. Az interaktív tárlat bemutatja a madarak életét, a Gemenci erdő állat- és növényvilágát, kiemelt figyelmet fordítva a rejtőzködő életmódú fekete gólyára. A táplálkozó- és fészkelő hely mellett nyomon követjük a fekete gólya vándorlását, elkísérjük Afrikába, ahol szintén nagyon tisztelik a „felhők madarát”.

087-4

Az afrikai kiállításhoz hét évvel ezelőtt a Néprajzi Múzeum kölcsönzött műtárgyakat, amelyeket azonban ez év tavaszán vissza kellett szállítani. Ahhoz, hogy a múzeum megőrizze korábbi színvonalát és új színfoltokkal is gyarapodjon, felvették a kapcsolatot a Kultúrafrika Alapítvánnyal. Szilasi Ildikó Afrika-kutató segített a koncepció átdolgozásában, a kelet-afrikai telelőhelyek mellett a nyugatiak bemutatásában.

A sarokvitrin fölé Elefántcsont-partól származó szarvcsőrű madárszobrot állítottak, a vitrinben Ghánából érkezett madárdíszítésű maszkok, termékenységi szobrok, különleges gyöngyökből készített és asante szimbólummal díszített nyakláncok, kézzel festett agyaggyöngyökből készült karkötők gyönyörködtetik a látogatókat. Burkina Faso-ból csontból és bőrből készült karakteres nyakláncot, pillangó madár maszkot, Maliból bőrből készült, bizsuk tárolására használt díszdobozt, Bambara fejdíszt - ami a női ünnepi öltözet fontos kiegészítője -, a fejdíszhez tartozó kézzel készült fülbevalókat, nyakláncokat és karperecet láthatunk.

Szenegálból antik szinyár bizsukat állítottak ki, amelyeket a portugál kereskedők a legszebb asszonyoknak ajándékoztak az észak-szenegáli Saint Louis városában. Látható még tarajos sül tüskéiből készült lánc, szarvasmarha szaruból készült, illetve a védő, szerencsehozó szimbólumnak tartott kaori csigával díszített bőr karkötők. A ’bimbi’ derékláncokat a férjes asszonyok akkor viselik, amikor férjük kedvében szeretnének járni.

A fali vitrinbe különböző szertartásokhoz kapcsolódó maszkokat, Kongóból származó kígyóbőr markolatú, hatalmi szimbólumot jelképező kést, dísztőrt, szenegáli kardot helyeztek.

051_1_2

Az új tárgyak jelentős részét a hangszerek teszik ki: kora, azaz afrikai lant vagy hárfa, tökhéjból készült díszcsörgő, a dél-szenegáli táncok kiegészítője. A kunyhó előtt áll a beszélő dob, más néven tama, melyet a hónalj alá szorítva szólaltatnak meg. A miniatürizált balafon Nyugat-Afrika legkedveltebb ütős hangszere. A gyerekek kipróbálhatják a geometrikus motívumokkal díszített, tökhéjból készült csörgőt és a laalá-nak is nevezett csörgőt, valamint a szertartások nélkülözhetetlen hangszerét, a djembe dobot.

A kunyhónál manióka és köles, zöldség- és fűszerek tárolására használt kosarakat, edényalátéteket, parázslegyezőt, emberfej faragású kapát helyeztünk el.


054

Molinókon nyugat-afrikai madárszimbólumait és Szenegál csodálatos világát mutatják be. A kiállítást színesíti dr. Katona Tamás János adománya, a Gemenc teremben őz, vaddisznó és szarvasagancs trófeák, az Afrika teremben kudu, tehénantilop, nyala szarvak, és egy varacskos disznó trófeája.

A Múzeumok éjszakáján Szilasi Ildikó zenés tárlatvezetésével, Abdoul Camara szenegáli táncművész zenéjével és fantasztikus táncával adták át a tárlatot a nagy számú érdeklődőnek.

Fejlesztő Megye
Törvényi változások Területfejlesztés Vidékfejlesztés Koordinációs és szakmai kapcsolatrendszer Partnerségi terv Projektlista Itthon Tolnában ÁROP pályázat ITP Rendezési tervek
Választás
Választási szervek Választási ügyintézés 2024. évi általános választások Korábbi választások
Értékeink
Tolna megye értékei Tolna Vármegyei Értéktár Bizottság Védett természeti értékeink Védett műemlékeink Kincses Tolna Megye Applikáció Gasztromegye receptkönyv
Közgyűlés
Köszöntő Tisztségviselők Képviselők Bizottságok Hatályos rendeletek Döntések Ülések A Tolna Vármegye Önkormányzata Közgyűlésének szervezeti struktúrája Elnöki beszédek
Hivatal
Feladat- és hatásköre A Tolna Vármegyei Önkormányzati Hivatal alaptevékenységének kormányzati funkció szerinti megjelölése: A Tolna Vármegyei Önkormányzati Hivatal vezetői Köztisztviselők Szervezeti egységek Szervezeti és Mûködési szabályzat Állásajánlatok Kiadványok Tolna Megyei Klímairoda
Partnereink
Nemzetközi kapcsolatok Nemzetközi szervezetek Europe Direct Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége Tolna Vármegyei Nemzetiségi Önkormányzatok Tolna Megyei Bűnmegelőzési Tanács TMFÜ Nonprofit Kft. Tolnáért Nonprofit Közhasznú Kft.
Közérdekű adatok
Közzétételi lista Közbeszerzések ÁSZ jelentések Éves összefoglaló jelentések Letölthető nyomtatványok Archívum Közérdekű adatok igénylése Szerződések Bírósági ülnökválasztás