TOLNA VÁRMEGYE hivatalos lapja
Itthon Tolnában!
2025. május 5.,
Györgyi
BEMUTATKOZÁS FEJLESZTŐ MEGYE ÉRTÉKEINK VÁLASZTÁS
PÁLYÁZATOK KÖZGYŰLÉS HIVATAL PARTNEREINK KÖZÉRDEKŰ ADATOK

Pályázatok

Elnöki köszöntő

Hírek

Vármegyei támogatások

Településeink

Galériák

Eseménynaptár:

Itthon Tolnában 2010.09.28


Természetvédelem, egészségmegőrzés és művelődés egyben - Illyés Gyula, Lázár Ervin, Petőfi Sándor nyomában jártak az Itthon Tolnában kerékpártúra résztvevői. A kétnapos esemény első napján Pálfától Györkönyig irodalmi emlékhelyeket néztek meg, másnap pedig egészen az Árpád korig tekertek. A túra fővédnöke dr. Puskás Imre egy 40 fős csapattal, köztük egykori versenyzőkkel, Liska Pállal, Schneider Gáborral, természetkedvelő művészekkel Lozsányi Tamással, Molnár Mártával járta be az emlékhelyeket.

„…..kitűnő ajánlólevél a Dunántúlról kelt születési bizonyítvány. Aki onnan jön, arra valami csodálatos, eddig ki nem derített félreértés folytán látatlanba és számolatlanul tukmálják a műveltséget, a pallérozott lelki egyensúlyt…..” - írja Illyés Gyula a Puszták népe című szociográfiájában. A könyv megírásához az alapokat Felsőrácegrespusztán szívta magába: itt született, itt járt iskolába a költő, csak úgy, mint Lázár Ervin. Az Itthon Tolnában elnevezésű kerékpártúra résztvevőinek első állomása ez, az egykori iskola ma múzeum.
Felsőrácegres után Sárszentlőrinc: Petőfi Sándor egykor itt tanult, emlékét múzeum őrzi, amelyet nemrég újítottak fel.
Itt nem ér véget a kultúra. A múzeum mellett kézművesház várja a látogatót, ahol természetes anyagokból készült tárgyakat láthatunk.
„Nem Pesten történt, amit hallotok.
Ott ily regényes dolgok nem történnek.”
– írja Petőfi A négyökrös szekér című versében. Azok a kölesdi dombok, az a levegő, a fák, a virágok, a csend és nyugalom - mennyi, mennyi embernek adott már örömöt, boldogságot. Köztük Petőfinek is. A költő a közeli Borjádon vendégeskedett iskolatársánál, ekkor született a költemény.
Regényes a táj, valóban. Autóval közlekedve az ember észre sem veszi, mennyire kellemes úton halad. Egészen más kerékpárral megküzdeni a lankákkal és aztán felüdülést keresni a borjádi méhesben.
Borjád után a kellemes őszi melegben a Sión átívelő hídon vezet tovább a kerékpárosok útja.
Kajdacs. Sztankovánszky-kastély. Idilli hangulat az egykor pompázatos épület kertjében. Fénye ugyan megkopott, ám ennek ellenére is magával ragadó, ma iskolaként működik. Csakúgy, mint az eddigi településeken, itt is a polgármester fogadja a túrázókat. A kastély kertjében biciklire pattan a település első embere és Sárszentlőrinc polgármesteréhez hasonlóan kétkeréken mutatja meg a csapatnak Kajdacs nevezetességeit, köztük a Sztankovánszkyak egykori kápolnáját, ahol a család nagyjait helyezték örök nyugalomra. Az épület látott már szebb napokat is, ráfér a felújítás, egykori pompáját csak sok millióból lehetne visszahozni – mondja a polgármester. A falu végén elbúcsúzik, a túrázók folytatják útjuk az első nap végállomására Györkönybe. Útjukat egyengeti a györkönyi faluvezető. Szükség is van a biztatásra: a györkönyi dombok már-már kifognak a csapaton. Még jó, hogy itt van a négyszeres magyar bajnok kerékpárversenyző Liska Pál, illetve versenyző társa Schneider Gábor. Ahol kell, ott besegítenek. A Györkönybe vezető emelkedők után kellemes, hosszú lejtő és megérkezik a csapat. Miután mindenki kifújja magát a művelődési házban, Lozsányi Tamás orgonaművész rögtönöz koncertet a közeli evangélikus templomban. Majd könnyebb vizekre evez a csapat. Vissza a művelődési házba, ahol a helyi német tánccsoport hozza  hangulatba a kerékpározókat. A györkönyi pincefaluban folytatódik az este: a megfáradt túrázók jól megérdemelt vacsorájukat költik. Töltöttkáposzta…györkönyi módra.

A csapat tagjai másnap kellemes fáradtsággal a lábukban folytatják az utat. Dunakömlődről indulnak vissza a múltba. A helyi római kori erőd történetét a Paksi Városi Múzeum munkatársa, Váradyné Dr. Péterfi Zsuzsanna meséli el a túrázóknak, akik között már ott van Nyul Zsuzsa is. A műsorvezető ugyan már 14 éve Budapesten él, ám mindig hangsúlyozza, jó valahol otthon lenni a világban, neki az otthon Tolna megye, azon belül is Decs. Szívesen jött a túrára.
A dunakömlődi Lussonium után egészen az Árpád korig tekernek a kerékpározók: a következő állomás Madocsa. Itt állt Tolna megye egyik legrégebbi temploma, az 1180-ban alapított bencés apátság hatalmas kéttornyú székesegyháza. Megmaradt falainak felhasználásával, 1803-ban épült a mai barokk stílusú református templom. Lozsányi Tamás újabb orgonajátékkal kápráztatja el a túrázókat, akikhez csatlakozott a teljes helyi kézilabda csapat. Egészen a faluhatárig kísérik a kerékpározókat, a madocsai polgármesterrel együtt.
A csapat ezután Bölcskén áll meg. Nemrég a bölcskei Duna-szakasz medrében találták meg egy erőd maradványait. Az erőd falaiba nagy mennyiségű gellérthegyi mészkövet, illetve a nagytétényi légiós tábor környékéről származó, a kereszténység elterjedésével pogánnyá átminősülő oltárkövet építettek be. Ezeket most egy kőtárban láthatja a látogató. Az erőd történetét Czövek Attila régész-muzeológustól hallhatják a túrázók, akik már igencsak megéheztek. Éhségüket a bölcskei pincesoron csillapítják. A jó ételtől erőre kapva könnyen teker a csapat Dunaföldvárig, ahol a leköszönő polgármester, Nagy Gáborné fogadja a kerékpárosokat. A helyi szüreti mulatság forgatagában a polgármester, Nyul Zsuzsa és dr. Puskás Imre köszöntik a megjelenteket és biztatnak mindenkit arra, legyenek itthon, Tolnában.
A kétnapos, 65 kilométeres  túra itt ért véget, ám várhatóan lesz folytatása…

 

ótós-wessely

Fejlesztő Megye
Törvényi változások Területfejlesztés Vidékfejlesztés Koordinációs és szakmai kapcsolatrendszer Partnerségi terv Projektlista Itthon Tolnában ÁROP pályázat ITP Rendezési tervek
Választás
Választási szervek Választási ügyintézés 2024. évi általános választások Korábbi választások
Értékeink
Tolna megye értékei Tolna Vármegyei Értéktár Bizottság Védett természeti értékeink Védett műemlékeink Kincses Tolna Megye Applikáció Gasztromegye receptkönyv
Közgyűlés
Köszöntő Tisztségviselők Képviselők Bizottságok Hatályos rendeletek Döntések Ülések A Tolna Vármegye Önkormányzata Közgyűlésének szervezeti struktúrája Elnöki beszédek
Hivatal
Feladat- és hatásköre A Tolna Vármegyei Önkormányzati Hivatal alaptevékenységének kormányzati funkció szerinti megjelölése: A Tolna Vármegyei Önkormányzati Hivatal vezetői Köztisztviselők Szervezeti egységek Szervezeti és Mûködési szabályzat Állásajánlatok Kiadványok Tolna Megyei Klímairoda
Partnereink
Nemzetközi kapcsolatok Nemzetközi szervezetek Europe Direct Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége Tolna Vármegyei Nemzetiségi Önkormányzatok Tolna Megyei Bűnmegelőzési Tanács TMFÜ Nonprofit Kft. Tolnáért Nonprofit Közhasznú Kft.
Közérdekű adatok
Közzétételi lista Közbeszerzések ÁSZ jelentések Éves összefoglaló jelentések Letölthető nyomtatványok Archívum Közérdekű adatok igénylése Szerződések Bírósági ülnökválasztás