A több, mint száz alkotót tömörítő szervezet a megye közel negyven településének népművészeti örökségét képviseli közel húsz szakmát érintően (fazekas, kékfestő, fafaragó, szövő, hímző, viseletkészítő, babakészítő, gyöngyfűző, mézeskalács készítő, szíjgyártó, bőrműves, fajáték készítő, kosárfonó, csipkeverő, csuhéfonó...). Közöttük népi iparművészek harmincheten vannak, öten Népművészet Mesterei, nyolcan Népművészet Ifjú Mesterei és hárman Király Zsiga díjjal büszkélkedhetnek.
Az alkotók rendszeresen szerepelnek országos pályázatokon (pl. „Berekai Éva” Országos Népi Ékszer Pályázat), kiállításokon (Mesterségek Ünnepe, Pünkösdi Sokadalom, Táncház találkozó, Szekszárdi Szüreti Fesztivál) konferenciákon, szakmai találkozókon. Mesterség bemutatókkal, játszóházakkal gazdagítják az országos és megyei rendezvények programkínálatát.
Az egyesület fontosnak tartja a helyi hagyományok ápolását, a tárgyi népművészet megőrzését, továbbadását, ezért évente képzéseket szervez tagjai részére néprajzi, művészettörténeti témakörben. Élő szakmai kapcsolatot tart fenn a Vajdasági Magyar Folklórközponttal és a Révkomáromi Limes Galériával, mely kiállítások és oktatás révén is folyamatosan erősödik.
Évente népi iparművészeti zsűrit szervez tagsága és a megye minden népi kézműves alkotója, valamint a Vajdaságban élő határon túli népi tárgyalkotók részére.
Mint megyei szervezet, a tagok részt vesznek a településeken működő helyi szakkörök munkájában, az egyéni alkotók bemutatkozási lehetőségeinek elősegítésében, ezért az ágazati Kézműves Stratégia kidolgozásában is tevékenyen részt vettek.
Az egyesület szakmai támogatása révén Sárköz népművészete felkerült a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékére szövés, hímzés, gyöngyfűzés, viselet elemekkel.
Munkájukat a Tolna Megyei Önkormányzat 2008-ban „Az Év Tolna Megyei Civil Szervezete” díjjal ismerte el.
Országosan is elismert tevékenységük nem csak a hagyományok megőrzése miatt jelentős, de megyénk értékeinek magas szakmai színvonalú tovább örökítésében is múlhatatlanok az érdemeik. Évente közel 12 népi kézműves szakkört vezetnek Tolna megye kistelepülésein. E visszatanítás eddig közel 34 aktív alkotó közösséget generált. Az Egyesület számos tagjának munkássága a helyi és a megyei értéktár részét képezi.
A hétvégén nyílt kiállításon a Népművészeti Egyesület jelenlegi tagjainak alkotásait november 13-ig tekinthetik meg az érdeklődők.
Boldog születésnapot, Tolna Megyei Népművészeti Egyesület!
