Ribányi József emlékeztetett, a gondos gazda feladata, hogy lajstromba vegye meglévő értékeit, melyekre a jövő tervezésében alapozni kíván. A Tolna Megyei Önkormányzat is a jó gazda példáját követve támogatja azt a tevékenységet, mely által a megye közösségeinek kincsei felszínre kerülhetnek. Hozzátette, a szaktárcától nemrégiben elnyert 10 millió forintos összeg lehetőséget biztosít az értékek méltó megjelenítésére. Az alelnök örömét fejezte ki, hogy a települési önkormányzatok polgármesterei, jegyzői, a helyi értéktárak képviselői, és számos érdeklődő látogatott el a továbbképzésre.
A Földművelésügyi Minisztérium Hungarikum Főosztályától Czakó Nikolett érkezett a képzésre, előadásában a Magyar Nemzeti Értékpiramis rendszerét mutatta be. Czakó Nikolett elmondta, igazán kedves számára, amikor vidékre érkezve megtapasztalhatja, miként zajlik a helyi értékgyűjtő munka. Célkitűzésként nevezte meg, hogy a nemzeti értékek ne csupán a vitrinben, hanem a mindennapokban is megjelenjenek. Előadásában rávilágított, az összegyűjtött kincsek legnagyobb hányada főként a kulturális örökség kategóriában jelenik meg. Ismertette a Tolna megyében és a további megyékben fellelt értékek számszerű adatait is, majd hozzátette, természetesen pillanatnyi helyzetről van szó, hiszen az értéktárak folyamatosan gyarapodnak. Felhívta a figyelmet arra, hogy a www.hungarikum.hu online felületen, és a Hungarikumok Gyűjteménye facebook oldalon is számos információ érhető el.
Czink Judit, a Nemzeti Művelődési Intézet megyei irodájának vezetője a szervezet tevékenységét mutatta be, kiemelve az értéktárak és munkájuk kapcsolódási pontjait.
A Tolna Megyei Értéktár Bizottság elnöke, dr. Say István a testület működéséről beszélt, s elsődleges célként nevezte meg, hogy az emberek megismerjék az őket közvetlenül körülvevő értékeket. A helyi közösségek életében rendkívül fontos, hogy sor kerüljön a közös kincsek átörökítésére a generációk között – tette hozzá Say István.
Dr. Németh Ibolya – mint a környezeti nevelés doktora – gyakorlati példákkal szemléltette, melyek lehetnek egy-egy közösség, akár a mindennapok során is fellelhető értékei.
Szabadi Mihály, a Tolna Megyei Értéktár Bizottság tagja előadásában a megyét a népművészet szemszögéből mutatta be.
A rendezvény zárásaként a sióagárdi húsvéti szokásokat bemutató filmet tekintették meg a résztvevők.