A Civilek Napján, február 1-jén a szekszárdi Vármegyeháza dísztermében ünnepeltek Tolna megye civil szervezetei."Az Év Tolna Megyei Civil Szervezete" pályázat ünnepélyes eredményhirdetésén több, mint félszáz civil szervezet képviselői vettek részt. Az ünnepségen Dr. Puskás Imre, a Tolna Megyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a díjnak súlya van: ezt bizonyítja, hogy évről évre gondosabb és kidolgozottabb, formájukban és tartalmukban egyaránt példaértékű pályaművek érkeznek a bírálóbizottsághoz.
Elsőként a Györkönyi Hagyományőrző Egyesület, illetve annak vezetője, Krausz Jánosné vehette át a „Az Év Tolna Megyei Civil Szervezete” pályázat különdíját az elnöktől és az ünnepség vendégétől, dr. Latorcai Csaba helyettes államtitkártól. A Györkönyi Hagyományőrző Egyesület 1995-ben alakult azzal a céllal, hogy felkutassa és népszerűsítse a helyi népszokásokat, és összefogja a község lakosságát. Néptánccsoportot, kórust, zenekart hoztak létre, gyűjtik a tárgyi emlékeket. Csoportjaikkal bejárták Tolna megyét, helyben pedig a legtöbb rendezvényen szervezőként is közreműködnek. Kiadványokat jelentetnek meg a helyi német kultúráról, ezzel is népszerűsítve a hagyományokat.
Ugyancsak különdíjas lett a Tolna Megyei ILCO Egyesület, a gratulációt Binder János elnök fogadta. Az ILCO egyesület is 1995-ben alakult. Céljuk – és ahogy ők mondják: feladatuk – a Tolna Megyei Balassa János Kórház működési körzetében élő sztómás betegek műtét utáni lelki és fizikai utógondozása, érdekképviseletük ellátása, valamint a fejlett rehabilitációs eszközök népszerűsítése. Beteglátogató szolgálatot működtetnek, kéthavonta rehabilitációs összejöveteleket tartanak,
A harmadik különdíjas a húsz éve alakult Tolna Megyei Egyed Antal Honismereti Egyesület lett, az emléklapot Kaczián János elnök vette át. Az egyesület azzal a céllal jött létre, hogy felkutassa Tolna megye kulturális örökségét és bemutassa, népszerűsítse azt megyehatáron innen és túl. Feladatuknak tartják a nemzeti tudat és a hagyományok ápolását, a kulturális, természeti és települési értékek megőrzését, gazdagítását, az etnikai és nemzeti kisebbségek sajátos értékeinek fenntartását. Azt vallják, hogy a honismeret elsősorban otthonismeret.
„Az Év Tolna Megyei Civil Szervezete” elismerést a Magyar Nemzetőrség Tolna Megyei Szervezete vehette át. A Kovács János egyesületi elnök vezette szerveződés tevékenységét egész Tolna megye ismeri: hiszen tagjai rendszeresen közreműködnek, katonai jelenlétet biztosítanak az állami ünnepségeken. Céljuk, hogy részt vegyenek az ifjúság hazafias nevelésében, hozzájáruljanak a közrend, a közbiztonság fenntartásához. Segítséget nyújtanak a katasztrófák, természeti csapások elhárításában. Közreműködnek a hazaszeretetet és a nemzeti érzést erősítő rendezvények szervezésében. Felkutatják a megye területén élő 1956-os nemzetőröket, hogy elismerjék hazafias tevékenységüket.
A helyi civilek kiemelkedő támogatójának járó Bazsonyi Arany Mecénás Díj az Alisca Bau Zrt. birtokába került. Az elismerést Korcsmár István, cégvezető vette át. Az Alisca Bau Zrt. számtalan rendezvény mellé áll oda és támogatja a civilek megmozdulásait, legyen szó a kultúrától a sportig bármilyen építő tevékenységről. Filozófiájuk így hangzik: Legfőbb érték az ember - munkatársként, partnerként, versenytársként egyaránt.
wj
Fotó: Gottvald Károly