TOLNA VÁRMEGYE hivatalos lapja
Itthon Tolnában!
2025. május 4.,
Mónika
BEMUTATKOZÁS FEJLESZTŐ MEGYE ÉRTÉKEINK VÁLASZTÁS
PÁLYÁZATOK KÖZGYŰLÉS HIVATAL PARTNEREINK KÖZÉRDEKŰ ADATOK

Pályázatok

Elnöki köszöntő

Hírek

Vármegyei támogatások

Településeink

Galériák

Eseménynaptár:

A márciusi ifjúság hőstetteiből új, még erősebb nemzet sarjadt 2016.03.15


Kajdacson is megemlékeztek a 168 éve történt márciusi eseményekre, mely alkalomból Fehérvári Tamás, a megyei közgyűlés elnöke mondott ünnepi emlékbeszédet. A falu hagyományainak megfelelően az iskola és az önkormányzat idén is együtt szervezte a tizenötödikei rendezvényt, melyet koszorúzással zártak.

DSCN1053

Fehérvári Tamás beszédében megtiszteltetésnek nevezte a falu meghívását, abból adódóan is, hogy a megye egy olyan településéről van szó, amely megfogalmazása szerint több szálat is belefűzött a történelem 1848-as szövetébe. A szabadságharc idején Tolna vármegye főispánja a kajdacsi Sztankovánszky Imre volt – világított rá az elnök.

A dicső forradalmat igazságtalan megtorlás és kényszerű kiegyezés követte, majd egy sosem látott mértékű, „nagy” háború, amely aztán folytatódott, s a végére a magyarok megint csak a világ vesztes oldalán találták magukat. Ezek után kiépült a megtorlás és megfélemlítés rendszere, amely aztán gulyáskommunizmussal folytatódott, mígnem elértük a szabad állami berendezkedés korszakát – tekintette át az elnök az elmúlt 168 évet.

A magyar nemzet szövete különösen erősre sikerült, amely akár egy zászló, állta a történelem olykor jeges, máskor perzselő időjárását. S, hogy mi az oka a magyarság elpusztíthatatlanságának – tette fel Fehérvári Tamás a kérdést, majd a választ is megfogalmazta.

Ezekben a pillanatokban nem csupán Kajdacson, a szomszédos falvakban, vagy a fővárosban szól a Nemzeti dal. Hanem Erdélyben, a Felvidéken, a Vajdaságban, és bármely határon túli térségben is van egy hasonló közösség, amely a márciusi hősök tiszteletére, szívére tett kezével énekli a gyönyörű magyar Himnuszt.

A mellünkre tűzött kokárda nem csupán jelképet, annál sokkal többet, egy stigmát jelent, amelyet születésünk óta viselünk, annak minden fájdalmával, méltóságával és dicsőségével együtt. A piros-fehér-zöld színek az erő, a hűség és a remény szimbólumát testesítik meg. A sok fájdalommal szembenézve sokkal erősebbek lettünk, mint bárki más itt Európában. Az elveinkhez, hazánkhoz és szabadságunkhoz fűződő hűségünk elválaszthatatlanok tőlünk. A reményből táplálkozott a balsors által sújtott ország, amely ezer éven át képes volt fenntartani nemzetségét – sorolta a megyei önkormányzat vezetője.

Az 1848/49-es forradalom emléke kiemelkedik, és meghatározza a magyar sors további alakulását. Sokakat 1956-ban például azért ítéltek börtönre, mert a márciusi hősök erejéből merítve a tömeg elé álltak, s a szabadság iránti óhajuknak hangot adva kezdték el szavalni: „Talpra magyar, hí a haza!”… Büszkének kell lennünk 48-as őseinkre, s azokra, akik általuk mertek bátrakká válni, és nem egy esetben még a halállal is szembenézni – jelentette ki Fehérvári.

Fehérvári Tamás szerint a magyarság bátorságából adódóan vált Európa védőbástyájává. Értékeit tekintve hazánk a keresztény nyugat díszes portájának számít, amelyet újfent zörgetnek a – nagyon is valóságos – „déli bábok”. Sokat köszönhetünk azoknak, akik a bátorság és szabad akarat jegyében példát mutattak, s erőt adtak nekünk, utódoknak. A márciusi ifjúság hőstetteiből új, még erősebb nemzet sarjadt, ami a mai napig egységesen cselekedik, ha közös értékeinket oltalmazni kell.

A múltat őseinkért, jelenünket szeretteinkért, a jövőt pedig nemzetünkért kötelességünk gondozni – hangsúlyozta az elnök.

Fejlesztő Megye
Törvényi változások Területfejlesztés Vidékfejlesztés Koordinációs és szakmai kapcsolatrendszer Partnerségi terv Projektlista Itthon Tolnában ÁROP pályázat ITP Rendezési tervek
Választás
Választási szervek Választási ügyintézés 2024. évi általános választások Korábbi választások
Értékeink
Tolna megye értékei Tolna Vármegyei Értéktár Bizottság Védett természeti értékeink Védett műemlékeink Kincses Tolna Megye Applikáció Gasztromegye receptkönyv
Közgyűlés
Köszöntő Tisztségviselők Képviselők Bizottságok Hatályos rendeletek Döntések Ülések A Tolna Vármegye Önkormányzata Közgyűlésének szervezeti struktúrája Elnöki beszédek
Hivatal
Feladat- és hatásköre A Tolna Vármegyei Önkormányzati Hivatal alaptevékenységének kormányzati funkció szerinti megjelölése: A Tolna Vármegyei Önkormányzati Hivatal vezetői Köztisztviselők Szervezeti egységek Szervezeti és Mûködési szabályzat Állásajánlatok Kiadványok Tolna Megyei Klímairoda
Partnereink
Nemzetközi kapcsolatok Nemzetközi szervezetek Europe Direct Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége Tolna Vármegyei Nemzetiségi Önkormányzatok Tolna Megyei Bűnmegelőzési Tanács TMFÜ Nonprofit Kft. Tolnáért Nonprofit Közhasznú Kft.
Közérdekű adatok
Közzétételi lista Közbeszerzések ÁSZ jelentések Éves összefoglaló jelentések Letölthető nyomtatványok Archívum Közérdekű adatok igénylése Szerződések Bírósági ülnökválasztás