- Versenyképes adókat!
- Társulj és fogj össze, magyar!
- A termelés prioritása!
- Piacot a magyar vállalkozásoknak!
- Kis- és középvállalkozások fellendítése!
- Euró, de nem mindenáron!
Ezek azok a főbb pillérek, amelyektől a hazai vállalkozások erősödését várná a Vállalkozók Országos Szövetsége. Mindezek mellett az sem árt, ha különböző fejlesztésekre van forrása a vállalkozásnak, így – saját tőke hiányában - hitelt tud felvenni a mikro-, kis- vagy középvállalkozó. Jelenleg a hazai vállalkozások többségére az a jellemző, hogy nem tudnak versenyezni a külföldi cégekkel, mert nincs pénzük, például eszközparkjuk korszerűsítésére. A mostani gazdasági válságban pedig még égetőbb a hitelkérdés. Erre a problémára nyújthat megoldást most is, és 2002 óta folyamatosan a Széchenyi Kártya, amit a KA-VOSZ Zrt. (a KA-VOSZ Pénzügyi Szolgáltatásokat Közvetítő Zrt. a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ), valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) által létrehozott részvénytársaság) fejlesztett kifejezetten a mikro-, kis- és a középvállalatok számára.
A KA-VOSZ Zrt. és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara bízik abban, hogy az új magyar kormány is szorgalmazza a Széchenyi Kártya hitelkonstrukció továbbvitelét. Mindezek mellett azt is szeretnék, ha nagyobb teret kapnának a hazai vállalkozások. Hazánkban a projektek 75%-át külföldi cégek viszik el, a hazai társaságoknak mindössze 25% jut. A vállalkozók azt akarják, hogy ez az arány forduljon meg. A termelésben jelenleg 500 ezer ember dolgozik, ellentétben Csehországgal, ahol ez a szám 1, 5 millió. Hazánkban, ebben az ágazatban az uniós források mindössze 30%-át tudják felhasználni, ezen is változtatnának a vállalkozók.
Széchenyi Kártya
A Széchenyi Kártya kedvezményes kamatozású, állami támogatásban részesített hitelforma. Az igényelhető pénzösszeg 500 ezer forinttól 25 millió forintig terjed. A kért összegekhez három hét alatt hozzá lehet jutni – jellemzően ingatlanfedezet nélkül. A futamidő 1 év, de további egy évvel meghosszabbítható.
A kártya nyolc éves története alatt az igényelt kártyaszám elérte a 168 ezret, a kihelyezett hitelkeret pedig meghaladta a 725 milliárd forintot. Ami Tolna megyét illeti, eddig megközelítőleg 6.800 vállalkozó jutott a kártyához, a regisztrált ügyfelek száma, pedig meghaladja a 9.300-at. A megyében a kihelyezett hitelállomány közelít a 35 milliárd forintos értékhez. Amúgy a Széchenyi Kártya első igénylője is Tolna megyei volt, még 2002-ben.
(Wessely-Ótós)