Tolna megye 109 településéből 40-ben egyáltalán nincs iskola. A csökkenő gyereklétszám ezeket a falvakat sem kíméli, azért nincs iskolájuk, mert a megcsappant állami támogatás mellett, az önkormányzatok sincsenek olyan helyzetben, hogy támogatni tudnák az oktatási intézményeket. Ez a helyzet kényszerű iskolatársulásokat szül, illetve arra kényszeríti a gyerekeket, hogy naponta fél, egy órát utazzanak, egy másik település iskolájába, miközben lehet, hogy saját falujukban éppen üresen áll az iskola épülete, mert nincs pénz a működtetésre.
A Tolna Megyei Kisiskolákért Alapítvány megalakításakor az volt a cél, hogy legyen egy olyan szervezet, ami segít a kisiskoláknak életben maradni. Az alapítványt 2009-ben a Tolna Megyei Közgyűlés elnöke 22 település polgármesterével közösen hozta létre. Tavaly, a megyei önkormányzat támogatásával a szervezet mintegy 10, 2 millió forintot tudott szétosztani a rászoruló kisiskolák között. A pénzekre pályázni lehetett. Első körben működésre, a másodikban eszközparkjuk fejlesztésére kérhettek pénzt az iskolák. Összesen 31 pályázat érkezett, köztük a dunaszentgyörgyi iskoláé is. Először 400 ezer forintot nyertek, majd a második kör után 250 ezer forintot kaptak, amiből új padokat vásároltak. Az iskola igazgatója, Hencze Sándorné azt mondja, nagy szükség van erre a támogatásra, ugyanis pénzük alig van. A település polgármestere állítja: évente 100 millió forintot kell költenie az önkormányzatnak az iskolára, annyira kevés az állami támogatás. Ebbe az iskolába 158 gyerek jár, alsó és felső tagozat is működik. Tolnában egyébként 49 olyan település van, ahol 1-8. osztályig tanulhatnak a diákok, további 20 településen csak a 4. osztály végéig maradhatnak falujukban a gyerekek.
A Tolna Megyei Kisiskolákért Alapítvány idén, kevesebb pénzből, de továbbra is támogatja az iskolákat, köztudott a megyei önkormányzat nehéz helyzete, így 2010-ben 5 millió forinttal járul hozzá a szervezet tevékenységéhez. További 1 millió forintot ad a Völgység - Hegyhát Takarékszövetkezet. A pénzintézet rendszeres támogatója főként a kisebb oktatási intézményeknek. A Paksi Atomerőmű Zrt. fél millió forinttal segíti a Tolna megyei kisiskolákat, az alapítványon keresztült. Kiáll a jó ügyért a Tarr Kft. is, szintén 500 ezer forintot áldoz a hazai oktatásra a társaság. Valószínűleg az iskolák többsége abban bízik, hogy rövidesen változik az oktatás finanszírozása, úgy tűnik, ez az álom valóra is válhat egy kormányváltás esetén, ám ennek ellenére a Tolna Megyei Kisiskolákért Alapítvány nem fejezi be a működést, ahogy Fusz György, a kuratórium elnöke mondta:” Szükség lesz az alapítványra akkor is, amikor jobb idők járnak.”